Jakiś czas temu uczestniczyłam w konferencji Kuratorium Oświaty w Szczecinie zorganizowanej dla dyrektorów niepublicznych punktów przedszkolnych, przedszkoli i szkół podstawowych. Przedstawiono jak założyć punkt przedszkolny, a także przedszkole.
Kuratorium Oświaty dostrzega bowiem, iż przepisy prawne dla działalności oświaty niepublicznej nie są w wielu kwestiach jednoznaczne i budzą sporo wątpliwości.
Piszę o tym dlatego, że mój ostatni wpis dotyczył statutu przedszkola niepublicznego.
A co w przypadku gdybyś chciała/chciał założyć punkt przedszkolny lub zespół wychowania przedszkolnego?
W funkcjonujących już punktach przedszkolnych często zdarza się, że główny dokument jest zatytułowany „statut punktu przedszkolnego”.
(Oczywiście dobrze by było, gdyby problemy interpretacyjne na tym się kończyły, ale o poważniejszych zagwozdkach przeczytasz w innych wpisach na blogu 🙂 )
Tymczasem osoba prowadząca, zgodnie z przepisami prawa ustala organizację punktu przedszkolnego/zespołu wychowania przedszkolnego.
Informacje z pierwszej ręki – jak założyć przedszkole i jak radzić sobie z trudnościami w jego prowadzeniu znajdziesz w wywiadzie z właścicielką wrocławskiego przedszkola Chuchaczek.
Czym różni się punkt przedszkolny od przedszkola sprawdzisz w innym wpisie na blogu 🙂
Zatem tworzysz dokument zatytułowany „Organizacja punktu przedszkolnego” lub „Organizacja zespołu wychowania przedszkolnego”, określając w nim w szczególności:
- nazwę punktu lub zespołu i miejsce jego prowadzenia;
- cele i zadania punktu lub zespołu wynikające z przepisów prawa oraz sposób ich realizacji, z uwzględnieniem wspomagania indywidualnego rozwoju dziecka oraz wspomagania rodziny w wychowaniu dziecka i przygotowaniu go do nauki w szkole, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawności;
- dzienny wymiar godzin zajęć nauczania, wychowania i opieki świadczonych
w punkcie lub zespole oraz dni tygodnia, w których są prowadzone zajęcia –
w przypadku zespołu; - prawa i obowiązki wychowanków punktu lub zespołu, w tym przypadki,
w których osoba prowadząca może skreślić dziecko z listy wychowanków punktu lub zespołu; w tym punkcie jednak uważaj – Skreślenie dziecka z listy wychowanków nie dotyczy dziecka realizującego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego
w niepublicznym punkcie lub zespole (tak jak w niepublicznym przedszkolu)! - warunki pobytu dzieci w punkcie lub zespole zapewniające im bezpieczeństwo;
- sposób sprawowania opieki nad dziećmi w czasie zajęć w punkcie lub zespole;
- ustalone warunki przyprowadzania dzieci na zajęcia i odbierania z nich przez rodziców lub upoważnioną osobę, w celu zapewnienia dziecku pełnego bezpieczeństwa;
- warunki organizowania zajęć w czasie przekraczającym wymiar zajęć nauczania, wychowania i opieki;
- terminy przerw w pracy punktu lub zespołu;
- szczegółowy zakres zadań nauczycieli prowadzących zajęcia.
Warunki założenia punktu przedszkolnego
Oczywiście, oprócz ustalenia „organizacji…”, aby utworzyć punkt przedszkolny lub zespół wychowania przedszkolnego (informacje z pierwszej ręki znajdziesz w wywiadzie z właścicielką wrocławskiego przedszkola Chuchaczek), musisz przede wszystkim znaleźć lokal spełniający wymogi i go odpowiednio wyposażyć w sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, oraz uzyskać pozytywne opinie inspektora sanitarnego oraz komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, że lokal ten zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu dzieci.
Ostatnim krokiem jest uzyskanie wpisu punktu przedszkolnego czy zespołu wychowania przedszkolnego do ewidencji placówek niepublicznych prowadzonej przez gminę.
Kiedy, uzyskasz zaświadczenie o wpisie do ewidencji (w terminie 30 dni od daty złożenia kompletnego zgłoszenia), możesz już działać 🙂
Cel osiągnięty!!!
Jeżeli masz jakieś wątpliwości, to zapraszam do kontaktu 🙂
Patrycja Piechocińska-Łazdowska
radca prawny
Photo by Monica Sedra on Unsplash
***
Punkt przedszkolny a przedszkole
Punkt przedszkolny a przedszkole – jakie są różnice?
Chcesz założyć przedszkole, dlatego szukasz informacji na temat rozpoczęcia takiej działalności.
Jednak natknąłeś się na informacje o punkcie przedszkolnym [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }