Patrycja Piechocińska-Łazdowska

radca prawny

Jestem prawnikiem, z praktyką w prowadzeniu działalności oświatowej. Doradzam klientom jak założyć i prowadzić przedszkole oraz punkt przedszkolny. Prowadzę kancelarię prawną i obsługuję klientów w całym kraju.
[Więcej >>>]

Porada prawna on-line

Jak założyć punkt przedszkolny

Patrycja Piechocińska-Łazdowska12 maja 2022Komentarze (0)

Jakiś czas temu uczestniczyłam w konferencji Kuratorium Oświaty w Szczecinie zorganizowanej dla dyrektorów niepublicznych punktów przedszkolnych, przedszkoli i szkół podstawowych. Przedstawiono jak założyć punkt przedszkolny, a także przedszkole.

Kuratorium Oświaty dostrzega bowiem, iż przepisy prawne dla działalności oświaty niepublicznej nie są w wielu kwestiach jednoznaczne i budzą sporo wątpliwości.

Piszę o tym dlatego, że mój ostatni wpis dotyczył statutu przedszkola niepublicznego.

Jak założyć punkt przedszkolny

A co w przypadku gdybyś chciała/chciał założyć punkt przedszkolny lub zespół wychowania przedszkolnego?

W funkcjonujących już punktach przedszkolnych często zdarza się, że główny dokument jest zatytułowany „statut punktu przedszkolnego”.

(Oczywiście dobrze by było, gdyby problemy interpretacyjne na tym się kończyły, ale o poważniejszych zagwozdkach przeczytasz w innych wpisach na blogu 🙂 )

Tymczasem osoba prowadząca, zgodnie z przepisami prawa ustala organizację punktu przedszkolnego/zespołu wychowania przedszkolnego.

Informacje z pierwszej ręki – jak założyć przedszkole i jak radzić sobie z trudnościami w jego prowadzeniu znajdziesz w wywiadzie z właścicielką wrocławskiego przedszkola Chuchaczek.

Czym różni się punkt przedszkolny od przedszkola sprawdzisz w innym wpisie na blogu 🙂

Zatem tworzysz dokument zatytułowany „Organizacja punktu przedszkolnego” lub „Organizacja zespołu wychowania przedszkolnego”, określając w nim w szczególności:

 • nazwę punktu lub zespołu i miejsce jego prowadzenia;
 • cele i zadania punktu lub zespołu wynikające z przepisów prawa oraz sposób ich realizacji, z uwzględnieniem wspomagania indywidualnego rozwoju dziecka oraz wspomagania rodziny w wychowaniu dziecka i przygotowaniu go do nauki w szkole, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawności;
 • dzienny wymiar godzin zajęć nauczania, wychowania i opieki świadczonych
  w punkcie lub zespole oraz dni tygodnia, w których są prowadzone zajęcia –
  w przypadku zespołu;
 • prawa i obowiązki wychowanków punktu lub zespołu, w tym przypadki,
  w których osoba prowadząca może skreślić dziecko z listy wychowanków punktu lub zespołu; w tym punkcie jednak uważaj – Skreślenie dziecka z listy wychowanków nie dotyczy dziecka realizującego obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego
  w niepublicznym punkcie lub zespole (tak jak w niepublicznym przedszkolu)!
 • warunki pobytu dzieci w punkcie lub zespole zapewniające im bezpieczeństwo;
 • sposób sprawowania opieki nad dziećmi w czasie zajęć w punkcie lub zespole;
 • ustalone warunki przyprowadzania dzieci na zajęcia i odbierania z nich przez rodziców lub upoważnioną osobę, w celu zapewnienia dziecku pełnego bezpieczeństwa;
 • warunki organizowania zajęć w czasie przekraczającym wymiar zajęć nauczania, wychowania i opieki;
 • terminy przerw w pracy punktu lub zespołu;
 • szczegółowy zakres zadań nauczycieli prowadzących zajęcia.

Warunki założenia punktu przedszkolnego

Oczywiście, oprócz ustalenia „organizacji…”, aby utworzyć punkt przedszkolny lub zespół wychowania przedszkolnego (informacje z pierwszej ręki znajdziesz w wywiadzie z właścicielką wrocławskiego przedszkola Chuchaczek), musisz przede wszystkim znaleźć lokal spełniający wymogi i go odpowiednio wyposażyć w sprzęt i pomoce dydaktyczne niezbędne do realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, oraz uzyskać pozytywne opinie inspektora sanitarnego oraz komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, że lokal ten zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu dzieci.

Ostatnim krokiem jest uzyskanie wpisu punktu przedszkolnego czy zespołu wychowania przedszkolnego do ewidencji placówek niepublicznych prowadzonej przez gminę.

Kiedy, uzyskasz zaświadczenie o wpisie do ewidencji (w terminie 30 dni od daty złożenia kompletnego zgłoszenia), możesz już działać 🙂

Cel osiągnięty!!!

Jeżeli masz jakieś wątpliwości, to zapraszam do kontaktu 🙂

Patrycja Piechocińska-Łazdowska
radca prawny

Photo by Monica Sedra on Unsplash

***

Punkt przedszkolny a przedszkole

Punkt przedszkolny a przedszkole – jakie są różnice?

Chcesz założyć przedszkole, dlatego szukasz informacji na temat rozpoczęcia takiej działalności.

Jednak natknąłeś się na informacje o punkcie przedszkolnym [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Patrycja Piechocińska-Łazdowska

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Primus Lex Patrycja Piechocińska-Łazdowska w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Primus Lex Patrycja Piechocińska-Łazdowska w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: